חנות אינטרנטית

מה תוכלו לקרוא במאמר
• מידע על הקמת חנות אינטרנטית
• טכנולוגיה
• מה לשאול כאשר מגיעים לבניית חנות אונליין
• ממה יש להיזהר
• הנגשת אתרים
חנות אינטרנטית, חנות אונליין, אתר אינטרנט אי קומרס או E-commerce, אני מניח ששמעתם כבר על כל הביטויים.
מכירה של מוצרים אונליין התבצעה לפני שנים רבות על ידי איביי ואמאזון (איביי 3 בספטמבר 1995, אמאזון 5 ביולי 1994)
שני האתרים האלה החלו במכירות אונליין של מוצרים שונים והיו לחלוצים בתחום המסחר האלקטרוני ולימים נולדו להם עוד רבים וטובים (וטובים פחות) בתחום המכירות באינטרנט.
קו המכירות של איביי היה תיווך בין מוכר לקונה ואילו אמאזון לקחו את נושא השילוח והמכירה אליהם כאשר המוכר שולח את המוצרים למרכז הלוגיסטי ובזמן מכירה, אמאזון מטפלים בליקוט והשילוח.
מאז, נוצרו המון פלטפורמות המאפשרות לעסקים לבצע מכירות באינטרנט כמו ווקומרס, שופיפיי ודומיהם ונראה היה שעולם המכירות באינטרנט שייך "לעשירים בלבד" או לארגונים גדולים.
בשנים האחרונות נושא המסחר האלקטרוני הפך לנגיש יותר וקמו להם המון סרטונים ביוטיוב המסבירים צעד אחר צעד איך להקים את החנות האינטרנטית שלכם ואכן אנשים ועסקים רבים השתמשו בסרטונים אלה.
אז מה צריך בעצם כדי להקים לעצמכם אתר תדמית או אתר מכירה.
אז קודם כל דומיין.
דומיין הוא כתובת אתר האינטרנט המזהה אתכם לעולם כמו www.example.co.il (ממש כמו כתובת פיזית).
שרת מארח,
שרת מארח הוא בעצם כלי העבודה שעליו תבנו את האתר וניתן לדמות אותו למחשב עליו אנו צריכים לאחסן קבצים, כי הרי ללא מחשב, לא נוכל לשמור את הקבצים בשום מקום אחר.
הצעד הבא יהיה היסוד של האתר וזה כלי העבודה איתו תבנו את האתר וקיימים היום לא מעט כאלה כמו WordPress, Wix ודומיהם כאשר את אחד מהם תתבקשו להתקין על השרת שלכם ומשם לגשת לעיצוב האתר.
הערה חשובה: קיימות ה מ ו ן תבניות אותם "יימכרו" לכם בעצם כמוצר אותו אתם צריכים רק להתקין ואז להזין את התכנים (מלל ותמונות). זה אף פעם לא נגמר בזה ותמיד יהיו עוד התאמות אותם אפרט בהמשך.
לאחר מכן תרצו לבחור את פלטפורמת המכירה (ווקומרס לדוגמה) שתאפשר לכם להקים מוצרים, להעלות תמונות למוצר, לאפשר לכם לקבוע פרמטרים שונים כמו צבע, מידה, גודל וכו' כמו גם אפשרויות שילוח וכיוצ"ב כאשר בנוסף, ניתן לבחור אילו אופציות תשלום ניתן לקבל באתר ועל כך ארחיב במאמר הבא.
הנגשה לבעלי מוגבלות
הנגשת אתר האינטרנט לבעלי מוגבלות מחוייבת על פי חוק.
ישנם תוספים המאפשרים קיצור דרך מסוים אך הוא לא פתרון, יש המון דברים היכולים לחשוף אתכם לתביעות ותוספים אלה אינם נותנים מענה חוקי לנושא.
לאחר ההקמה של כל אלה, יש לחבר תוספים (בשפה מקצועית).
קיימים תוספים רבים והנה רק כמה דוגמאות,
– כפתורי רשתות חברתיות לשיתוף ומעקב
– יצירת קשר בוואטסאפ
– כפתור ניווט ב WAZE
– יצירת קשר במייל
ועוד ועוד

מה אתם צריכים לדעת כשאתם בוחרים את מי שיקים לכם את האתר.
שימו לב, יש אנשים ללא ניסיון אבל עם חשיבה מדהימה, חרוצים וכאלה שיתנו לכם את הנשמה ויש חברות עם המון ניסיון אבל ללא מודעות מספקת במתן שירות ובקשר עם הלקוח אז שימו לב תמיד להתנהלות והכי חשוב לחיבור שלכם עם האדם העומד מולכם.
יש המון הבטחות בהתחלה וציפייה לעתיד מתוק אבל אל תטעו, זהו תהליך מורכב הדורש התייחסות להמון מרכיבים.
1. תמיד תראו עבודות קודמות אם יש
2. צרו קשר עם הלקוחות ותשאלו אותם על תהליך ההקמה ועל השירות
3. בדקו תמיד את האפשרות לחלק את הקמת האתר לשניים, העיצוב וההטמעה (מעצב/ת גרפי/ת יוכלו ליצור לכם את חווית המשתמש באתר ולהתאים את הצבעים ואת הזרימה של הקטנים עד לרכישה. שימו לב בעצמכם, יש אתרים שמרגיש לכם נוח לקנות בהם מיד ויש כאלה שממש לא, זה תלוי בהמון פרמטרים וגם עליהם ארחיב במאמר הבא הקשור בעיצוב וחווית משתמש)
4. תמיד יש לשאול היכן האתר מאוחסן ומי החברה, שעות השירות והתמיכה ומה קורה אם האתר נופל עכשיו בגלל המון גולשים, זה קריטי לתהליך והחברה הזו חשובה יותר ממה שאתם חושבים.
לסיכום,
בניית אתר אינטרנט מכירתי דומה להקמה של עשרות סניפים במקביל, יש המון מידע שצריך לדעת ויש לעבוד תמיד עם נקודות ציון ולוחות זמנים ידועים מראש כדי לבחון את ההתקדמות ואם היא עומדת בציפיות שלכם.
אפשר לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות.
תודה,
גיא אדריאן

קצת עלי,
שמי גיא ואני הבעלים של קוקו קופות ודיגיטל.
אנו מתמחים בניהול תהליכי מכירה אונליין/אופליין
העסק שלנו קיים משנת 1986 והוקם על ידי אבא שלי, קוקו ז"ל בירושלים, בעשר אצבעות והמון זיעה…

לימים, המשכתי את הפעילות תוך דגש על התקדמות טכנולוגית התואמת את העידן הנוכחי והיום אנחנו נותנים שירות למאות בתי עסק בתחומים הבאים:
תוכנות הקופה
פתרונות לסליקת אשראי במסופונים, קופות ובאינטרנט
הקמת אתרי אינטרנט
שיווק דיגיטלי
פיתוח אפליקציות
הטמעת מערכות CRM מבית ZOHO

כמו שכתבתי, אני זמין לכל שאלה
גיא אדריאן,
טלפון ישיר 0544322112